منوی نوشته های وردپرس چیست و چگونه در وردپرس مطلب بنویسیم

منوی نوشته ها در وردپرس لیست مطالبی که در وردپرس نوشته شده است را به شما نمایش میدهد. در این مقاله همه اطلاعات لازم در مورد نوشته های وردپرس و اینکه چگونه یک مطلب در وردپرس بنویسیم را به شما آموزش خواهیم داد. نوشته ها همان مطالبی هستند که در دسته بندیهای مختلف با عکس و برچسب می توانید منتشر کنید. درواقع جوهره اصلی وب سایت شما در این بخش شکل میگیرد و به یاد داشته باشید راز موفقیت یک سایت داشتن مطالب یونیک و کپی نشده از سایت های دیگر است.

برای دسترسی به نوشته های وردپرس باید روی منوی نوشته ها در ستون سمت راست پیشخوان وردپرس کلیک نمایید. با کلیک روی نوشته ها زیر منوی "همه نوشته ها"  باز میشود که لیست همه نوشته هایی که ایجاد کرده اید در دسته های 10 تایی نمایش داده میشود.

نوشته های وردپرس

نوشته ها را می توانید بر اساس عنوان، تعداد دیدگاه و تاریخ انتشار مرتب کنید که برای این کار اگر روی عنوان کلیک کنید بر اساس عنوان، اگر روی علامت دیدگاه دیدگاه کلیک کنید بر اساس تعداد دیدگاه ثبت شده برای آن مطلب و اگر روی تاریخ کلیک کنید بر اساس تاریخ انتشار مرتب می شوند.

برای هر مطلب 6 گزینه نمایش داده میشود که به شما در انتخاب مطلب درست کمک میکنند.

 1. عنوان
 2. نویسنده
 3. دسته ها
 4. برچسب ها
 5. دیدگاه ها
 6. تاریخ

در این بخش صافی هایی وجود دارد که با انتخاب آنها می توانید تاریخ و دسته بندیها را نیز انتخاب نمایید.


با بردن موس روی هر مطلب 4 گزینه زیر عنوان آن نمایش داده میشود:

ویرایش: با کلیک روی آن صفحه ویرایش مطلب باز میشود که می توانید تغییرات اصلی در مطلب خود ایجاد نمایید.

نمایش سریع: با کلیک روی آن صفحه کوچکی در پایین آن باز می شود که میتوایند رد آن عنوان مطلب، نامک مطلب، دسته بندی، رمز مطلب (اگر خصوصی باشد)، برچسبها، وضعیت مطلب (منتظر شده و ...) و امکان فعال یا غیرفعال کردن دیدگاه را تغییر دهید.

انتقال به زباله دان: با زدن این گزینه بدون هیچ پیام هشداری مطلب حذف میشود پس مراقب باشید مطلب اشتباهی را حذف نکنید. البته اگر به اشتباه مطلب را حذف کردید پیام "1 نوشته به زباله‌‌دان منتقل شد. بازگردانی"  نمایش داده میشود که با زدن دکمه بازگردانی می توانید مطلب را از زباله دان برگردانید.

نمایش: مطلب را در سایت به شما نمایش میدهد.


چگونه در وردپرس مطلب بنویسیم؟

برای نوشتن یک مطلب جدید در وردپرس تنها کافیست روی لینک "افزودن نوشته" در منوی سمت راست کلیک کنید.


گوتنبرگ چیست؟

لازم به ذکر است که وردپرس ویرایشگر کلاسیک خود را غیرفعال کرده و ویرایشگر جدیدی به نام گوتنبرگ را منتشر کرده است که در اصل یک صفحه ساز است و ابزارهای زیادی را در اختیار شما قرار میدهد. یکی از اشکالات گوتنبرگ اینست که بسیار متفاوت از بقیه ویرایشگر ها ساخته شده است و کار کردن با آن برای بار اول کمی گیج کننده است ولی به مرور که با آن کار کنید متوجه میشوید که سازنده های آن فکر همه چیز را کرده اند. خیلی ها این ویرایشگر را غیرفعال کرده و از ویرایشگر کلاسیک استفاده میکنند ولی ما کار با گوتنبرگ را آموزش میدهیم.

در صفحه جدید ابتدا باید عنوان مطلب را وارد کنید.

با زدن دکمه Enter خط جدید باز میشود که در آن می توانید توضیحات و متن مطلب خود را بنویسید. با زدن هر Enter به جای یک خط یک بلوک ایجاد میشود و می توانید بلوکها را حذف کنید.

دکمه ای در گوشه سمت بالای صفحه به شکل افزودن بلوک(افزودن بلوک) قرار دارد که با زدن آن می توانید عناصر زیادی را به مطلب خود اضافه نمایید. در اصل وردپرس نوار ابزار ویرایشگر کلاسیک خود را به این آیکون منتقل کرده است.

این گزینه چند بخش اصلی دارد:

 1. بیشترین استفاده
 2. بلوک های عمومی
 3. قالب بندی
 4. عناصر طرح
 5. ابزارک ها
 6. جاسازی ها
 7. قابل استفاده دوباره

دکمه بعدی برگرداندن(برگرداندن) است که کار ctrl+z را انجام میدهد و اگر تغییری دادید که راضی نیستید می توانید با زدن این دکمه آنرا برگردانید به قبل.

دکمه بعد باز انجام (باز انجام) است که اگر از دکمه برگرداندن استفاده کرده باشید فعال میشود و با زدن آن دوباره به قبل برگردانده میشود.

دکمه بعد ساختار محتوا (ساختار محتوا) است که با کلیک روی آن آمار محتوای این مطلب را بر اساس تعداد واژه ها، تیترها، پاراگراف ها و بلوک ها به شما نمایش میدهد.

کنترل بلوک

دکمه بعد کنترل بلوک(کنترل بلوک) است که به شما کنترل بلوک را نشان میدهد و میتوانید وضعیت بلوک ها را مشاهه کنید.

کنترل بلوک

منوی "تغییر به پیش نویس" مطلب را به آخرین پیش نویسی که وردپرس ایجاد کرده است بر میگرداند.

منوی "پیش نمایش" چیزی که شما در سایت خواهید دید را نمایش میدهد.

منوی "انتشار" و "به روز رسانی" کار انتشار و بروز رسانی و ثبت تغییرات را انجام میدهند.

قابل استفاده دوباره چیست؟

یکی از بهترین قابلیت هایی است که وردپرس جدیدا اضافه کرده است. با استفاده از این گزینه می توانید بک بلوک با عکس و نوشته و حتی عنوان دلخواه برای خودتان بسازید و ذخیره کنید تا بتوانید در نوشته ها یا برگه های بعدی تنها با یک کلیک به صفحه خود اضافه کنید. چیزی مثل یک امضا یا یک باکس اطلاعات یا مثلا یک اطلاعیه. هر چیزی می تواند باشد و این ویژگی برای بلاگر های حرفه ای یک نعمت است.

دکمه تنظیمات (تنظیمات) بسیار حرفه ای طراحی شده است. این دکمه که زده شود تنظیمات هر چیزی که در صفحه است را برای شما می آورد و اگر روی صفحه خالی کلیک کنید تنظیمات کلی مطلب را می آورد. برای مثال می توانید رونوشت ها را ببینید و پیوند یکتا، دسته ها، برچسب ها، تصویر شاخص مطلب، چکیده و تنظیمات گفتگو را در آن تنظیم کنید.

برای مثال اگر بخواهید مشخصات یک عکس را تغییر دهید روی عکس کلیک کنید و بعد تنظیمات را بزنید تا همه تنظیماتی که مربوط به یک عکس میشود مثل اندازه عکس، متن ALT، تنظیمات لینک و غیره را تنظیم کنید.

هر چیزی دیگری که تنظیم داشته باشد هم به همین شکل می توانید تنظیم کنید.

تنظیمات گوتنبرگ

برای نوشته ها نیز در خود بلوک یکسری تنظیمات سریع ایجاد شده است. وقتی روی نوشته کلیک کنید بالای بلوک نوار ابزار کوچکی ظاهر میشود که با آن می توانید نوع بلوک را تغییر دهید، متن را چپ، وسط یا راست چین کنید، متن را از چپ به راست یا از راست به چپ کنید، نوشته را توپر یا کج کنید، لینک ایجاد کنید یا حالت خط خوردن ایجاد کنید.

وضعیت و قابل مشاهده بودن چیست؟

در این بخش می توانید تنظیم کنید که مطلب برای عموم نشان داده شود یا فقط خصوصی باشد که برای مدیر سایت قابل دیده باشد و یا رمز دار باشد تا هر کس رمز داشت بتوانید مطلب را بخواند.

انتشار تاریخ انتشار را مشخص میکند و می توانید آنرا تغییر دهید.

سنجاق به صفحه اول مطلب را در صفحه نخست نمایش میدهد.

انتقال به رباله دان مطلب را حذف میکند.

بازبینی چیست؟

وردپرس تغییراتی که در مطلب خود میدهید را به صورت متناوب ذخیره میکند و یک کپی از آن وضعیت مطلب ایجاد میکند که اگر نیاز شد بتوانید آنرا بازیابی کنید. برای اینکار روی بازبینی کلیک کنید تا نسخه های موجود را برای شما بیاورد تا بتوانید یکی را انتخاب کنید.

پیوند یکتا چیست؟

آدرس دسترسی به یک مطلب است. حتما پیشنهاد میشود پیوند یکتا را انگلیسی بنویسید چون برای سئوی سایت شما بسیار مفید است. اگر پیوند یکتا فارسی باشد شما به جای نشته فارسی یکسری کاراکتر های ناخوانا را میبنید که در مروگر که تایپ شوند تبئیل به نوشته فارسی میشوند.

دسته ها چیست؟

در این بخش مشخص میکنیم که مطلب مربوط به کدام دسته بندی باشد و هر دسته بندی که انتخاب شود مطلاب در آنها نمایش داده میشود. وردپرس این اقابلیت را دارد که یک مطلب را در چند دسته بندی نمایش دهد.

نکته: اگر چند دسته بندی را انتخاب کنید ممکن است سئوی سایت شما را خراب کنید.

برچسب ها چیست؟

برچسب (tag) باعث ارتباط مطالب با هم میشود و در سایت وقتی روی یک برچسب کلیک کنید همه مطالبی که آن برچسب را دارند برای شما نمایش داده میشوند.

تصویر شاخص چیست؟

تصویری است که برای مثال در ابزارک ها، در بخش وبلاگ و جاهای دیگر به عنوان تصویر آن مطلب نمایش داده میشود.

چکیده چیست؟

متن کوتاهی است که به عنوان معرفی این مطلب در سایت نمایش داده میشود و افراد با کلیک روی مطلب اطلاعات کامل را مشاهده میکنند.

گفتگو چیست؟

اجازه ارسال کامنت و پاسخ ها را برای این مطلب مشخص میکند. میتوانید کامنت ها را برای یک مطلب فعال یا غیرفعال کنید.

دکمه تنظیمات بیشتر (تنظیمات بیشتر) هم تنظیات را برای بلود برای شما ایجاد میکند:

تنظیمات بیشتر


مخفی کردن تنظیمات بلوک: اگر تنظیمات در سمت چپ فعال باشد آنرا مخفی میکند.

تکثیر: یکی کپی از محتویات این بلوک را دوباره ایجاد میکند.

درج در قبلی: یک بلوک خالی قبل از این بلوک ایجاد میکند.

درج در بعدی: یک بلوک خالی بعد از این بلو ایجاد میکند.

ویرایش به عنوان HTML: امکان درج کد های HTML را ایجاد میکند. وقتی فعال شد به جای آن "ویرایش بصری" برای برگشت به حالت قبل ظاهر میشود.

افزودن به بلوک های قابل استفاده دوباره: یک بلوک نمونه برای شما میسازد که با زدن آن سریعا چنین بلوکی ایجاد میشود.

حذف بلوک: این بلوک را حذف میکند.


برای جابجایی بلوک ها نیز وقتی موس خود را به اول بلوک ببرید فلش هایی در سمت راست بلوک ظاهر میشوند که می توانید با کشیدن و رها کردن بلوک را جابجا کنید.

جابجایی بلوک

دکمه تنظیمات بیشتر (نمایش ابزارها و گزینه های بیشتر) سمت چپ تنظیمات، فوق العاده است و تقریبا با این گزینه می توان هر چیزی در گوتنبرگ را تنظیم کرد.

نمایش ابزارها و گزینه های بیشتر

نوار ابزار بالا: اگر این گزینه را تیک بزنید نوار ابزاری بالای صفحه می آید که به جای اینکه بالای هر بلوک نشون داده بشه بالای صفحه نشون داده میشه.

نوار ابزار بالا

حالت نور افکن: اگر این تیک زده شود روی هر بلوک که کلیک کنید بقیه صفحه محو میشود و فقط آن بلوک پر رنگ میشود.

حالت تمام صفحه: اگر تیک زده شود منوی های سمت چپ و نوار بالای صفحه محو میشود و فقط گوتنبرگ نمایش داده میشود.

ویرایشگر دو حالت دارد:

ویرایشگر دیداری: ابزارها به صورت عکس و ... نمایش داده میشود.

ویرایشگر کد: ویرایشگر به صورت کدهای html نمایش داده میشود و می توانید کد نویسی کنید.

ویرایشگر کد

مدیریت بلوک: ابزاهایی که برای بلوک ها می توانید استفاده کنید لیست میشود و می توانید هر کدام را فعال یا غیرفعال کنید.

مدیریت بلوک

مدیریت تمام بلوک‌های قابل استفاده مجدد: می توایند بلوک های قابل استفاده ای که ایجاد کردید را ببنید و هر کدام را جداگانه دوباره مدیریت کنید.

میان برهای صفحه کلید: تمام کلیدهای میانبری که وجود دارد را می توانید ببنید و از هر کدام که خواستید استفاده کنید. مثلا با ctrl+s می توانید تغییرات خود را ذخیره کنید.

میان برهای صفحه کلید

کپی همه محتوا: چون در گوتنبرگ از بلوک های مجزا استفاده میشود کپی کردن همه بسیار دشوار است و با این گزینه می توانید همه محتوای خود را کپی کنید. بعد از اینکه این گزینه را بزنید بجای "کپی همه محتوا" نوشته "کپی شد !" ظاهر میشود.

گزینه ها: با این گزینه می توانید همه گزینه های موجود را فعال یا غیرفعال کنید.امیدوارم این مطلب به شما اطلاعات کامل درباره نوشته های وردپرس داده باشد و با نوشتن مطلب در وردپرس با گوتنبرگ آشنا شده باشید. اگر سوالی داشتید در بخش نظر ها برای ما ارسال نمایید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که نماینده شرکت لایزر (دارای پروانه ارائه خدمات ارتباطی ثابت با شماره 25-94-100)، عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد 2 ستاره اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi