دامنه یا دامین چیست؟
دامین ( دامنه ) آدرس وب سایت است و اگر بخواهیم به زبان ساده بگوییم مشابه آدرس منزل شماست که با دانستن این آدرس هر شخص می تواند منزل شما را پیدا نماید.behsazanhost.com نمونه یک دامین است که به behsazanhost پیشوند گفته می شود و به دلخواه شما با سه کاراکتر به بالا قابل انتخاب است و com پسوند دامین است که مدلهای مختلف دارد و متداولترین آنها com , net , org , info , ir است. متداول ترین نوع دامین ir و com می باشد که ir برای سایتهایی که موضوعیت ملی دارند و تمایل دارند تا در بخش داخل ایران بیشتر فعالیت نمایند بیشتر استفاده میگردد و دامین com برای سایتهای بین المللی و شرکت ها که تمایل دارند در زمینه بین المللی شناخته شوند بیشتر کاربرد دارد. هر پسوند نشانگر فعالیت سایت در آن زمینه است. برای مثال ir نشان دهنده ایرانی بودن، com تجاری بودن، net اینترنتی بودن، org سازمانی بودن و ... است. معمولا هر پسوند قیمت متفاوتی دارد ولی شرایط ثبت دامنه های بین المملی یکسان است ولی دامین ir شرایط خاص خود را دارد.

دامنه ها به سه دسته کلی تقسیم بندی میشوند:

دامنه های ملی:

هر کشوری بر اساس نام لاتین آن کشور یک پسوند ملی دارد و فقط مردم آن کشور مجاز به صبت دامنه با پسوند ملی خود هستند. برای مثال دامنه ملی ایران ir و آمریکا us و ترکیه tr است. هر کشوری شرکتی برای ثبت این دامنه ها دارد که بر روند ثبت دامنه های ملی نظارت کرده و مطابق قوانین دامنه های ملی آن کشور دامنه ها را ثبت میکنند.

دامنه های ملی ایران شامل پسوندهای .ir, .co.ir, .net.ir, .org.ir, .ac.ir, .gov.ir, .id.ir, .sch.ir ld می باشد. ثبت این دامنه ها فقط برای ایرانیان مجاز است و توسط شرکتی به نام ایرنیک انجام میشود. برای اینکه دامنه ثبت شده به نام خود شما باشد باید درسایت nic.ir ثبت نام کرده و مدارک خود را در آن ثبت نمایید تا اجازه ثبت دامنه با مشخصات خود را داشته باشید. پس از ثبت نام شناسه ای که اصطلاحا به آن نیک هندل گفته میشود در اختیار شما قرار داده میشود و با استفاده از آن نیک هندل می توانید دامنه خوود را ثبت نمایید. هر مشخصاتی که در آن حساب کاربری ثبت شده باشد در مشخصات whois دامنه نیز نمایش داده میشود.

دامنه های بین المللی:

دامنه های بین المللی به دامنه هایی گفته میشود که برای همه مردم دنیا قابل ثبت کردن است. اولین و محبوبترین پسوندهای دامنه های بین المللی com. , net., org., info. و biz. می باشد. این دامنه ها همه در سازمانی بین المللی به نام icann ثبت میگردد و این سازمان به شرکتهای بین المللی مجوز ثبت دامنه را میدهد. شرکت بهسازان هاست نیز به عنوان نماینده پلاتینیوم شرکت onlinenic اقدام به ثبت دامنه های بین المللی مینماد.

چند سالی است که پسوندهای جدیدی به دامنه های بین المللی اضافه شده است و سعی شده است که ثبت دامنه تخصصی شود و برای هر شغلی یک پسوند ساخته شود. مثلا پسوند hosting. برای شرکت های هاستینگ یا پسوند shop. برای فروشگاه های اینترنتی یا پسوند computer. برای دامنه های مربوط به کامپیوتر ارائه شده است. لازم به ذکر است که بهسازان هاست امکان ثبت بیش از 300 پسوند مختلف دامنه را دارد.

دامنه های پریمیوم:

دامنه پریمیوم (Premium) اصطلاحا به دامنه ای گفته می شود که به دلیل ویژگی هایی که در ادامه بیان خواهد شد از ارزش بالایی برخوردار است و امکان ثبت آنها با مبلغ عادی یک دامنه ممکن نیست. در حال حاضر بازار بسیار پر سود و وسیعی در زمینه دامنه ها وجود دارد و هر چه یک دامنه ارزش بالاتری داشته باشد رقابت برای ثبت آن نیز سنگین تر می شود. برای مثال دامنه car.com را با دامنه automotive-in4mation.biz مقایسه کنید، مطمئنا به این نتیجه خواهید رسید که قیمتی که برای car.com قرار است پرداخت شود به هیچ عنوان با دیگری قابل مقایسه نخواهد بود.

دامنه های پریمیوم (Premium) توسط یک شخص و یا یک رجیستری ثبت می شوند و در حال حاضر که انواع پسوند های مختلف برای ثبت دامنه ایجاد شده اند تعداد دامنه های پریمیوم (Premium) نیز سر به فلک کشیده است. معمولا رجیستری ها قبل از اینکه یک پسوند را به صورت بین المللی اعلام نمایند تمامی آدرس های مهم را برای خود ذخیره کرده و به عنوان دامنه پریمیوم (Premium) اعلام میکنند تا خود در چرخه اصلی خرید و فروش دامنه های پریمیوم (Premium) قرار داشته باشند. زمانی که شما این دامنه ها را برای ثبت جستجو میکنید آنرا ثبت نشده اعلام مکینند ولی قابل ثبت نیز نیستند چون اصطلاحا به آنها رزرو شده گفته می شوند و معنی آن اینست که رجیستری آن دامنه را برای خود اصطلاحا کنار گذاشته و قابلیت ثبت آن به قیمت عادی را غیر فعال کرده است.

جستجو و ثبت دامنه

.com
690,000 تومان697,000 تومان
.ir
32,000 تومان 64,000 تومان
.top
139,000 تومان 420,000 تومان
.xyz
139,000 تومان 300,000 تومان

قیمت ثبت دامنه IR

نوع دامنه

ir
co.ir
net.ir
org.ir
ac.ir
gov.ir
id.ir
sch.ir

کاربرد دامنه

سایت های ایرانی
شرکت های ایرانی
شرکت های اینترنتی ایرانی
سازمان های ایرانی
دانشگاه های ایرانی
سازمان های دولتی ایرانی
شهروندان ایرانی
مراکز آموزشی ایرانی

مدارک مورد نیاز

کپی کارت ملی (به سایت ایرنیک)
مدارک شرکت (به سایت ایرنیک)
مدارک و مجوزهای لازم
مدارک سازمان و مجوزهای لازم
مدارک سازمان و مجوزهای لازم
مدارک سازمان و مجوزهای لازم
کارت ملی ایرانی
مدارک موسسه و مجوزهای لازم

قیمت ثبت یکساله دامنه (ريال)

320,000
320,000
320,000
320,000
320,000
320,000
320,000
320,000

امکانات ثبت دامنه های بین المللی

  • ثبت آنی دامنه
  • امکان ثبت بیش از 300 نوع دامنه
  • ثبت دامنه با بهترین قیمت ممکن
  • اطلاع رسانی خودکار تمدید دامنه از طریق ایمیل و پیامک
  • پنل حرفه ای برای مدیریت دامنه
  • امکان ثبت DNS برای دامنه
  • امکان تغییر مشخصات whois
  • امکان قفل کردن دامنه

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi