تفاوت registry، registrar و registrant چیست؟

در فرآیند ثبت دامنه 3 نقش اصلی وجود دارد. در صورتی که سایت داشته باشید ممکن است اصطلاح های registry، registrar و registrant را شنیده باشید و با توجه به شباهت این کلمات به همدیگر مشخص نیست هر کدام چه تفاوتی با دیگری دارند. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح هر کدام بپردازیم. با توجه به اینکه دانستن این اطلاعات به شما کمک میکند تا در زمانی که دامنه شما از کار می افتد بدانید مشکل از کدام لول ثبت کننده دامنه است و راحت تر خواهید توانست مشکل خود را پیگیری و حل کنید.

Registry چیست؟

Registry یک دامنه سازمانی است که یک پسوند در سطه TLD را ایجاد و مدیریت میکند. این سازمانها پسوند دامنه را میسازند، برای آن پسوند قوانینی تعیین میکنند و با registrar ها کار میکنند تا با این پسوندها دامنه فروخته شود. برای مثال شرکت VeriSign سازمانی است که دامنه های com. را ثبت میکند و DNS های آنرا مدیریت میکند. 


Registrar چیست؟

Registrar شرکتی مثل بهسازان هاست است که امکان خرید دامنه را برای عموم فراهم میکند و هر شخصی میتواند دامنه خود را در سایت ما ثبت کند. Registrar می تواند هم دامنه های Top level و هم دامنه های ملی را بفروشد.


Registrant چیست؟

Registrant خریدار نهایی دامنه است که میتواند یک شخص یا یک شرکت باشد. Registrant  می تواند از طریق Registrar دامنه خود را مدیریت نماید. زمانی که تغییراتی در دامنه اجرا میشود اطلاعات از طریق Registrar  به Registry ارسال میشود تا در دیتابیس Registry ذخیره شود. وقتی شما دامنه ای را برای خود ثبت میکنید شما یک Registrant هستید.

امیدوارم این مقاله به شما در شناخت registry، registrar و registrant کمک کرده باشد.

تفاوت registry، registrar و registrant چیست؟ - 5.0 از 5 از میانگین 1 رای

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی اختصاصی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان هاست جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که دارای مجوز فعالیت به شماره 1/3/402389از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد.

سی پنل

دیتاسنتر لیزوب

آنلاین نیک

بانک سامان

بانک ملت

نماد اعتماد
logo-samandehi