تفاوت registry، registrar و registrant چیست؟

در فرآیند ثبت دامنه 3 نقش اصلی وجود دارد. در صورتی که سایت داشته باشید ممکن است اصطلاح های registry، registrar و registrant را شنیده باشید و با توجه به شباهت این کلمات به همدیگر مشخص نیست هر کدام چه تفاوتی با دیگری دارند. در این مقاله قصد داریم تا به توضیح هر کدام بپردازیم. با توجه به اینکه دانستن این اطلاعات به شما کمک میکند تا در زمانی که دامنه شما از کار می افتد بدانید مشکل از کدام لول ثبت کننده دامنه است و راحت تر خواهید توانست مشکل خود را پیگیری و حل کنید.

Registry چیست؟

Registry یک دامنه سازمانی است که یک پسوند در سطه TLD را ایجاد و مدیریت میکند. این سازمانها پسوند دامنه را میسازند، برای آن پسوند قوانینی تعیین میکنند و با registrar ها کار میکنند تا با این پسوندها دامنه فروخته شود. برای مثال شرکت VeriSign سازمانی است که دامنه های com. را ثبت میکند و DNS های آنرا مدیریت میکند. 


Registrar چیست؟

Registrar شرکتی مثل بهسازان هاست است که امکان خرید دامنه را برای عموم فراهم میکند و هر شخصی میتواند دامنه خود را در سایت ما ثبت کند. Registrar می تواند هم دامنه های Top level و هم دامنه های ملی را بفروشد.


Registrant چیست؟

Registrant خریدار نهایی دامنه است که میتواند یک شخص یا یک شرکت باشد. Registrant  می تواند از طریق Registrar دامنه خود را مدیریت نماید. زمانی که تغییراتی در دامنه اجرا میشود اطلاعات از طریق Registrar  به Registry ارسال میشود تا در دیتابیس Registry ذخیره شود. وقتی شما دامنه ای را برای خود ثبت میکنید شما یک Registrant هستید.

امیدوارم این مقاله به شما در شناخت registry، registrar و registrant کمک کرده باشد.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi