ابزارک ها در وردپرس چیست؟

ابزارکهای وردپرس بخشی است که می توانید افزونه ها و بسیاری از امکانات پیش فرض وردپرس مثل نوشته، عکس، تقویم، ویدیو، برچسب و خیلی چیزهای دیگر را در ناحیه های مختلف قالب وردپرس خود تنظیم نمایید. معمولا قالب های وردپرس ناحیه های مختلفی را در بالا، پایین، وسط و سمت چپ و راست قالب خود طراحی میکنند و شما می توانید با استفاده از بخش ابزارک های وردپرس افزونه ها یا نوشته هایی را در این ناحیه ها نمایش دهید.

ابزارک وردپرس چیست؟

صفحه ابزارک وردپرس 2 بخش اصلی دارد:

  1. افزونه ها که در سمت راست صفحه لیست شده اند.
  2. بلوک های قالب که در سمت چپ صفحه نمایش داده میشوند.

شما می توانید لیست افزونه های فعالی که در سایت نصب شده اند  را ببینید و هر کدام را برای موقعیتی که در قالب تعریف شده است قرار دهید. ابزارک ها فقط شامل افزونه ها نیستند و شما می توانید نوشته، عکس، تقویم، rss و خیلی از چیزهای دیگر را هم به بلوک ها اضافه نمایید.

ابزارک های وردپرس و ناحیه های قالب

چگونه به ابزارک ها دسترسی پیدا کنیم؟

برای دسترسی به منوی ابزارک ها در وردپرس در منوهای سمت چپ ابتدا با موس روی منوی "نمایش" بروید و سپس زیر منوی ابزارک ها را کلیک نمایید. در این صفحه لیست ابزارک ها و ناحیه های قالب خود را مشاهده خواهید کرد.

چه ناحیه هایی برای استفاده از ابزارک ها در اختیار ما قرار میگیرد؟

ناحیه های فعال در این صفحه به قالبی که در تنظیمات وردپرس شما فعال است بستگی دارد. هر قالبی یکسری ناحیه های فعال دارد و شما فقط می توانید در این ناحیه ها ابزارک تعریف نمایید. برخی از قالب ها این امکان را به شما میدهند که در بخش "سفارشی سازی" نیز ابزارک ها را در ناحیه های اختصاصی تعریف نمایید.

سفارشی سازی وردپرس چیست؟

تعریف ناحیه برای هر ابزارک وردپرس

چگونه ابزارک ها را در قالب وردپرس قرار دهیم؟

برای اینکار ابتدا وارد منوی ابزارک ها شوید. در این صفحه 2 بخش مشاهده میکنید که سمت راست صفحه ابزارک های فعال به شما نمایش داده میشود و در سمت چپ صفحه ناحیه های فعال به شما نمایش داده میشود. در ورژن های قدیمی وردپرس باید هر ابزارک را با کشیدن و رها کردن در ناحیه مورد نظر خود قرار میدادید ولی در ورژن جدید وردپرس وقتی روی یک ابزارک کلیک کنید لیست ناحیه ها به شما نمایش داده میشود و تنها کافیست ناحیه مورد نظر خود را کلیک کنید و بعد دکمه آبی رنگ "افزودن ابزارک" را بزنید تا ابزارک به آن ناحیه منتقل شود. اگر دکمه "لغو" را بزنید عملیات لغو میشود.

وقتی دکمه "افزودن ابزارک" را زدید ابزارک در سمت چپ صفحه و ناحیه مربوطه نمایش داده میشود و بخش تنظیمات ابزارک باز شده و شما می توانید ابزارک خود را تنظیم نمایید.

مثال:

برای مثال اگر ابزارک "تصویر" را به یک ناحیه اضافه نمایید گزینه های "عنوان" و "افزودن تصویر" نمایش داده میشود که باید یک عنوان برای تصویر خود وارد کرده و بعد با کلیک روی گزینه "افزودن تصویر" می توانید یک عکس را در سایت خود آپلود کرده و یا از کتابخانه عکس هایی که قبلا آپلود کردید یک عکس را انتخاب نمایید. وقتی عکس را انتخاب کردید بخش جدیدی به عنوان "پیوند به" نیز نمایش داده میشود که می توانید عکس خود را به یک آدرس لینک کنید. وقتی تنظیمات انجام شد دکمه "ذخیره" را بزنید تا تنظیمات شما ذخیره شود. برای حذف ابزارک نیز براحتی با کلیک روی دکمه قرمز رنگ "پاک کردن" در پایین هر ابزارک می توانید آنرا حذف نمایید.

مدیریت ابزارک وردپرس

چگونه ابزارک ها را مدیریت کنیم؟

برای مدیریت ابزارک های فعال در ناحیه ها مختلف تنها کافیست روی هر ناحیه کلیک کنید تا لیست ابزارک های آن ناحیه به شما نمایش داده شود. با کلیک روی هر ابزارک صفحه تنظیمات آن نیز باز میشود. براحتی می توانید تنظیمات هر ابزارک را تغییر دهید و در آخر دکمه ذخیره را بزنید و اگر بخواهید هر ابزارک را حذف کنید دکمه "پاک کردن" زیر هر ابزارک را بزنید. دقت داشته باشید که اگر ابزارکی را حذف کنید همه تنظیمات انجام شده و خود ابزارک بدون هیج سوال تاییدی حذف میشود. تغییرات به صورت آنی و برای هر ابزارک انجام میشود و دیگر نیازی نیست که در صفحه روی دکمه ذخیره دیگری کلیک شود تا تغییرات ثبت گردد. دکمه ای به نام "انجام شد" نیز در پایین هر ابزارک وجود دارد که اگر تغییراتی در ابزارک داده نشده باشد ظاهر میشود و اگر روی آن کلیک شود ابزارک بسته میشود ولی اگر تغییراتی انجام شده باشد این دکمه حذف میشود و باید حتما روی "ذخیره" کلیک شود تا تغییرات ذخیره گردد.

چگونه ناحیه یک ابزارک را تغییر دهیم؟

برای تغییر ناحیه هر ابزارک تنها کافیست با موس آن ابزارک را بگیرید و به ناحیه جدید بکشید. حتی ترتیب قرار گیری هر ابزارک در یک ناحیه نیز با کشیدن آن به بالا یا پایین عوض میشود.

تغییر ناحیه یک ابزارک وردپرس

چگونه ابزارک های اضافی را در لیست خود غیرفعال کنیم؟

گاهی تعداد ابزارک های نصب شده روی سایت بسیار زیاد است و مدیران سایت ها ترجیح میدهند یکسری از ابزارک ها را از لیست خود حذف کنند. برای این کار براحتی میتوان ابزارکی که میخواهید از لیست حذف شود را با موس گرفته و به پایین صفحه و بخشی که نوشته "ابزارک های غیر فعال" بکشید و رها کنید. با این کار ابزارک از لیست شما حذف میشود. هر گاه نیاز به استفاده مجدد از ابزارک داشتید ابزارک را باز کنید و دکمه پاک کردن را بزنید تا ابزارک به لیست بالایی ابزارک ها دوباره اضافه شود. در پایین صفحه دکمه ای به نام "پاکساری ابزارک های غیرفعال" نیز وجود دارد که همه ابزارک های غیرفعال را دوباره به لیست شما برمیگرداند و اگر روی این دکمه کلیک کنید تنظیمات انجام شده روی هر ابزارک حذف میگردد.

ابزارک های وردپرس غیرفعال شده

امیدوارم این مقاله اطلاعات کامل و کافی درباره ابزارک های وردپرس را در اختیار شما قراد داده باشد و شما بتوانید پس از مطالعه این مقاله براحتی با ابزارک های وردپرس کار کنید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi