معرفی امکانات جدید در وردپرس 5.5 (راهنمای استفاده به همراه تصویر)

وردپرس 5.5 جدیدا منتشر شده است و این دومین نسخه مهم سال 2020 است. این نسخه جدید شامل بسیاری از پیشرفت ها است که بیشتر آنها در اطراف ویرایشگر بلوک وردپرس متمرکز شده است. همچنین برخی از ویژگی هایی که ما زمان زیادی منتظر انتشار آنها بودیم بالاخره در این ورژن ایجاد شده است. در این مقاله ، موارد جدید وردپرس 5.5 و ویژگی هایی را که باید پس از به روزرسانی وب سایت های خود امتحان کنید ، به اشتراک خواهیم گذاشت.

وردپرس 5.5 یک نسخه مهم است و اگر از سرویس هاستینگ وردپرس مدیریت شده استفاده نمیکنید باید به صورت دستی این به روزرسانی را شروع کنید.

مهم: فراموش نکنید که قبل از شروع به روزرسانی ، یک نسخه پشتیبان کامل از وردپرس ایجاد کنید.


دایرکتوری بلوک در وردپرس 5.5

ویرایشگر بلوک جایی است که شما بیشتر وقت خود را صرف ایجاد محتوا برای وبلاگ وردپرس خود می کنید. برای این بخش در هر نسخه وردپرس بهبودهایی را در ویرایشگر بلوک شاهد بوده ایم.

وردپرس 5.5 تغییرات مهمی را در اختیار شما قرار می دهد تا به شما در استفاده موثرتر از ویرایشگر بلوک کمک کند.

برای استفاده از دایرکتوری بلوک در صفحه ای که در حال نوشتن هستید روی دکمه + آبی در بالای سمت راست صفحه کلیک کنید تا برای شما ظاهر شود و در آن میتوانید نوع بلوک مورد نظر خود را جستجو و انتخاب نمایید.

دایرکتوری بلوک در وردپرس 5.5

فهرست بلوک مجتمع

وردپرس 5.5 اکنون با یک دایرکتوری بلوک یکپارچه ارائه می شود. این بدان معنی است که اگر می خواهید بلوکی اضافه کنید که در سایت شما موجود نیست ، به طور خودکار پیشنهادهایی را از فهرست بلوک خواهید دید.

دایرکتوری بلوک در واقع مجموعه ای از افزونه های وردپرس است که به شما امکان می دهد انواع مختلف بلوک را به سایت خود اضافه کنید.

فهرست بلوک مجتمع


تغییرات UI در ویرایشگر بلوک

شاید قابل توجه ترین نکته در وردپرس 5.5 ، بهبودهای بصری در ویرایشگر بلوک باشد. مرزها و برجسته سازی برای دسترسی بیشتر به ویرایشگر بلوک بهبود یافته است.

دکمه "افزودن بلوک جدید" (+) اکنون بیشتر به چشم می آید و بیشتر شبیه دکمه ای با پس زمینه سیاه است.

ویرایش تصاویر درون ویرایشگر بلوک

وردپرس 5.5 به کاربران امکان ویرایش تصاویر درون ویرایشگر بلوک را می دهد. می توانید بدون خروج از ویرایشگر پست ، ارتفاع ، عرض ، نسبت تصویر ، برش تصویر را تنظیم کرده و بچرخانید.
ویرایش تصاویر درون ویرایشگر بلوک
البته همچنان می توانید ویرایش اولیه تصویر را در کتابخانه رسانه نیز انجام دهید. با این حال ، ویرایش تصویر درون خطی اکنون به کاربران جدید کمک می کند تا به راحتی این گزینه های ویرایش داخلی را پیدا کنند.

ویرایش تصاویر درون ویرایشگر بلوکمعرفی الگوهای بلوک

ویرایشگر بلوک قبلاً بلوک ها و گروه های قابل استفاده مجدد داشت که به کاربران امکان می داد بلوک های معمول استفاده شده را ذخیره کرده و از آنها دوباره استفاده کنند.

وردپرس 5.5 ویژگی جدیدی به نام block patterns اضافه کرده است. اینها بلاک های معمولاً مورد استفاده با تنظیمات از قبل پیکربندی شده هستند که می توانید فوراً اضافه کنید.

این به شما امکان می دهد با حفظ ثبات سبک در وب سایت خود ، به سرعت صفحه آرایی ایجاد کنید. چند مورد از آنها در 5.5 موجود است. به محض اینکه مضامین و افزونه های وردپرس الگوهای بلوک خود را ثبت می کنند ، موارد بیشتری وارد بازار می شوند.
 معرفی الگوهای بلوک
جابجایی آسان بلوک ها

یک مسئله مشترک که بسیاری از مبتدیان با آن دست و پنجه نرم می کنند مسیریابی بلوک است. به خصوص اگر از بلوک های تو در تو مانند ستون ها یا گروه ها استفاده می کنید ، انتخاب بلوک والدین یا جابجایی یک عنصر کودک در داخل آن کمی دشوار است.

وردپرس 5.5 اکنون با مسیریابی بلوک بسیار بهتری همراه است و انتخاب بلوک والدین یا عنصر تو در تو را آسان تر می کند. همچنین می توانید با گرفتن دسته بلوک ها را حرکت داده و آنها را بکشید و رها کنید.
جابجایی آسان بلوک ها
قالب و افزونه های وردپرس خود را به روز کنید

وردپرس 5.5 با معرفی به روزرسانی های خودکار افزونه ها و تم های وردپرس ، جهشی بزرگ به سمت امنیت برمی دارد.

اکنون می توانید به سادگی به صفحه افزونه ها بروید و به روزرسانی خودکار را برای هر افزونه وردپرس که روی سایت خود نصب کرده اید فعال کنید.

بروزرسانی خودکار افزونه

برای تم های وردپرس نیز می توانید همین کار را انجام دهید. کافی است به صفحه نمایش » پوسته ها بروید و برای انتخاب آن بر روی تم کلیک کنید. در پنجره بازبینی طرح زمینه ، گزینه فعال کردن به روزرسانی خودکار آن موضوع را پیدا خواهید کرد.

این قابلیت قبلاً در وردپرس موجود بود اما شما مجبورید پیکربندی وردپرس را تغییر دهید یا برای مدیریت به روزرسانی های خودکار از افزونه شخص ثالث استفاده کنید. در وردپرس 5.5 اکنون اطمینان از اینکه وب سایت های شما همیشه با آخرین ورژن کار می کنند بسیار ساده شده است.

بروز رسانی خودکار وردپرس
با بارگذاری نسخه جدید ، افزونه ها را به روز کنید

به طور معمول ، می توانید افزونه های وردپرس را با به روزرسانی خودکار یا با کلیک بر روی اعلان به روزرسانی ، به روز کنید. با این حال ، گاهی اوقات ممکن است مجبور شوید یک افزونه را به صورت دستی به روز کنید.

در این صورت ، تنها گزینه شما استفاده از سرویس گیرنده FTP برای بارگذاری نسخه جدید بود. وردپرس 5.5 این مشکل را برطرف کرده است و اکنون می توانید به سادگی از بخش افزونه ها » افزودن صفحه جدید بروید و نسخه جدید را بارگذاری کنید مانند اینکه هر پرونده جدید افزونه جدید را بارگذاری می کنید.

با بارگذاری نسخه جدید ، افزونه ها را به روز کنید
وردپرس به طور خودکار تشخیص می دهد که شما این افزونه را قبلاً نصب کرده اید و فایل جدید حاوی نسخه دیگری است. سپس به شما امکان می دهد نسخه "جایگزین جریان با بارگذاری شده" را بگیرید.

برای تم ها نیز می توانید همین کار را انجام دهید. نگران نباشید ، به صفحه «نمایش» موضوع بروید و سپس بر روی دکمه "افزودن" در بالا کلیک کنید.

پس از آن بر روی دکمه "نصب" کلیک کنید تا پرونده zip موضوع خود بارگذاری شود. وردپرس به طور خودکار موضوع موجود را شناسایی می کند و به شما این گزینه را می دهد که "نسخه فعلی را با بارگذاری شده جایگزین کنید".
با بارگذاری نسخه جدید ، افزونه ها را به روز کنید
نمایش تصاویر تنبل (Lazy Loading for images) "واقعا ترجمه بعضی چیزها سخته ;)  "

وردپرس 5.5 اکنون تصاویر تنبل را در وب سایت شما بارگذاری می کند. این بدان معنی است که فقط تصاویر قابل مشاهده برای کاربر را بر روی صفحه بارگیری کرده و بارگیری تصاویر دیگر را به تأخیر می اندازد.

وردپرس اکنون با افزودن ویژگی 'loading' به برچسب img این ویژگی را به عنوان پیش فرض برای همه سایت ها در نظر گرفته است. این ویژگی توسط همه مرورگرهای وب مدرن (به جز Safari) پشتیبانی می شود.

پیش از این باید برای Lazy load از افزونه ها استفاده میکردید ولی الان دیگر نیازی به نصب افزونه ندارید و این یک آفرین بزرگ  برای وردپرس دارد.

این سرعت و عملکرد وب سایت شما را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. این امر همچنین برای شرکت های میزبان وردپرس ، ISP ها و به طور کلی همه خوب است.

وردپرس بیش از 35٪ از کل وب سایت های موجود در اینترنت را پشتیبانی می کند ، این پیشرفت عمده در سرعت باعث صرفه جویی در پهنای باند ، منابع سرور و برق می شود.

Lazy Loading for images


نقشه های پیش فرض XML sitemap در وردپرس

اکنون وردپرس 5.5 به صورت خودکار نقشه های سایت XML را برای وب سایت شما منتشر می کند. نقشه سایت XML فایلی است که تمام محتوای وب سایت شما را در قالب XML لیست می کند. این به موتورهای جستجو مانند Google کمک می کند تا محتوای شما را به راحتی کشف و فهرست کنند.

نقشه سایت قسمت مهمی از سئو وردپرس است و این ویژگی به بسیاری از مبتدیانی که بهترین روشهای جستجوگرها را دنبال نمی کنند کمک می کند.

با این حال ، نقشه های پیش فرض وردپرس XML از نظر ویژگی ها و قابلیت ها کاملاً محدود هستند. به همین دلیل هر دو افزونه برتر WordPress SEO ، All in One SEO و Yoast SEO به ارائه نقشه های سایت XML خود ادامه می دهند.

اگر قبلاً از پلاگین SEO یا افزونه Sitemaps استفاده می کنید ، دیگر نیازی به انجام کاری ندارید. این افزونه ها به طور خودکار نقشه سایت پیش فرض وردپرس XML را غیرفعال می کنند.تغییرات زیر هود (Under The Hood) در وردپرس 5.5

مضامین وردپرس با استفاده از get_custom_logo () یا the_custom_logo () هنگام نمایش صفحه اصلی پیوندی به صفحه اصلی اضافه نمی کنند. (جزییات را ببینید)

توسعه دهندگان تم اکنون می توانند آرگومان ها را در میان پرونده های الگو منتقل کنند. (جزییات را ببینید)

اکنون توسعه دهندگان می توانند شرایط پیش فرض را برای طبقه بندی های سفارشی تعریف کنند. (جزییات را ببینید)

وردپرس 5.5 شامل کتابخانه های خارجی به روز شده مانند phpMailer ، SimplePie ، Twemoji و موارد دیگر است. (جزییات را ببینید).

توسعه دهندگان می توانند با غیرفعال کردن ، فعال کردن یا مسدود کردن انتخابی آنها برای پلاگین ها یا موضوعات خاص ، گزینه های به روزرسانی خودکار را کنترل کنند. (جزییات را ببینید)

Dashicon به روز خواهد شد و شامل 65 آیکون جدید است. (جزییات را ببینید)

وردپرس 5.5 با قابلیت اسکن موثرتر مشکلات سازگاری با PHP ارائه می شود. (جزییات را ببینید)


امیدواریم این مقاله به شما کمک کند تا با موارد جدید منتشر شده در وردپرس 5.5 آشنا شده و از این ویژگی های جدید برای بهیود سایت وردپرسی خود استفاده نمایید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi