ارزش پیوند (Link Equity) یا آب پیوند (link juice) چیست

ارزش پیوند (Link Equity) که به طور عامیانه به آن "link juice" (آب پیوند) نیز گفته می شود ، یک عامل رتبه بندی موتور جستجو است که بر اساس این الگوریتم پیوندهای خاصی ارزش و اقتدار را از یک صفحه به صفحه دیگر منتقل می کنند. این مقدار به عوامل مختلفی از جمله اقتدار صفحه پیوند دهنده ، ارتباط موضوعی ، وضعیت HTTP و موارد دیگر بستگی دارد. پیوندهایی که از ارزش خود را منتقل می کنند یکی از سیگنال های بسیاری است که گوگل و سایر موتورهای جستجو برای تعیین رتبه بندی یک صفحه در SERP استفاده می کنند.


ارزش ویژه پیوند (Link Equity) و PageRank

وقتی بسیاری از افراد به ارزش ویژه پیوند فکر می کنند ، به PageRank نیز فکر می کنند. PageRank اولین محاسبه الگوریتمی گوگل بود که برای تعیین چگونگی رتبه بندی یک سایت استفاده می شود ، اساساً بر اساس مشخصات بک لینک آن سایت محاسبه میگردید. PageRank دیگر تعیین کننده اصلی برای رتبه بندی یک سایت نیست. اکنون فقط یکی از صدها فاکتور رتبه بندی گوگل است و اهمیت آن این روزها بسیار کمرنگ شده است.

تا حدی ارزش ویژه لینک را می توان اینگونه درک کرد که چگونه جریان قدرت رتبه بندی یک صفحه از یک لینک به لینک دیگر عبور می کند. اگر یک صفحه بسیار معتبر دارای پیوند دنبال شده به مقاله یک سایت کوچکتر باشد ، می توان آن را به عنوان رأی اعتماد برای صفحه پیوند داده شده ، با عبور از مقدار مشخصی اختیار از طریق پیوند دنبال شده ، تفسیر کرد.

ممکن است در مورد یک تاکتیک منسوخ شده SEO که به "PageRank sculpting" معروف است چیزهایی شنیده باشید که در آن صاحب سایت برای کنترل جریان اختیارات از صفحه ای به صفحه دیگر به طور استراتژیک پیوندهایی را دنبال می کند و دنبال نمی کند. اگرچه این می تواند در شرایط مناسب تا حدی مثر باشد ، اما استفاده نادرست از nofollow راهکاری است که هرگز توصیه نمی کنیم. در عوض ، بر بهبود معماری اطلاعات خود و اجرای یک استراتژی رتبه بندی صحیح تمرکز کنید.


ارزش ویژه پیوند چگونه تعیین می شود؟

هر دو پیوند داخلی و خارجی می تواند ارزش پیوند را تعیین کند. در مورد تعیین اینکه آیا پیوند ارزش خود را منتقل میکند یا خیر چند ملاحظه مهم وجود دارد:

 1. پیوند مرتبط است؟ اگر از مقاله ای در مورد چگونگی پخت دستور العمل مخفی کلوچه مادربزرگ خود به صفحه ای درباره تعمیر اتومبیل خود پیوند می خورید ، پیوند مرتبط نیست و گوگل این را می داند. پیوندهایی که بی ربط هستند ، ممکن است اعتبار و ارزش زیادی نداشته باشند.
 2. آیا سایت پیوند دهنده معتبر است؟ پیوندهای سایت های معتبری که داری ارزش هستند بیشتر از پیوندهای سایت های کاملاً جدیدی که تازه شروع به کار می کنند ، ارزش ویژه پیوند را منتقل می کنند.
 3. پیوند از نوع Follow است؟ پیوندهای NoFollow به خزنده ها سیگنال می دهند که باید از آنها چشم پوشی کرد. آنها ارزش ویژه پیوند نخواهند داشت. با این حال فقط NoFollow بودن پیوند به این معنی نیست که ارزش دیگری ندارد.
 4. آیا لینک قابل خزیدن (Crawlable) است؟ اگر یک صفحه خزنده ها را از طریق پرونده robots.txt مسدود کند ، به خزنده گفته می شود که آن را نادیده بگیرید و پیوند ارزش خود را منتقل نمیکند.
 5. پیوند در کجای صفحه است؟ به پیوندهایی که در پایین صفحه یا یک نوار کناری دفن می شوند به اندازه پیوندهای موجود در متن محتوای صفحه (به استثنای برخی موارد) ارزش داده نمی شود. معماری سایت به گوگل کمک می کند تا مشخص کند چه محتوایی برای بازدیدکنندگان بیشتر مفید است ، بنابراین با منطق به آن نگاه کنید: قصد بازدید کننده هنگام بازدید از صفحه چیست و پیوندها چگونه به آنها کمک می کنند تا به آن دسترسی پیدا کنند؟
 6. چند پیوند در صفحه قرار دارد؟ اگر پیوند به سایت شما یکی از صدها یا هزاران پیوند باشد ، ممکن است به همان اندازه ارزشمند نباشد ، اگرچه هیچ قانون سخت و سریعی در مورد تعداد مطلوب پیوندها در یک صفحه وجود ندارد.
 7. فراتر از ارزش ویژه پیوند ، اگر پیوند شما در میان بسیاری از افراد دیگر گم شود ، بعید به نظر می رسد که یک کاربر آن را پیدا کرده و کلیک کند و این شاید ارزش آن را حتی بیشتر کاهش دهد.
 8. وضعیت HTTP صفحه پیوند داده شده چگونه است؟ صفحاتی که به صورت 200 هدایت یا 301 تغییر مسیر دائمی برطرف می شوند ، ارزش پیوند خود را حفظ می کنند. در حالی که گوگل عنوان کرده است که همه تغییر ریدایرکت ها از جمله موقت 302 ، اکنون PageRank را منتقل می کنند. سایر موتورهای جستجو ممکن است با آنها رفتار یکسانی نداشته باشند و فاکتورهایی فراتر از پیوند وجود دارد که باید هنگام برنامه ریزی استراتژی رتبه بندی در نظر گرفته شود.

ارزش لینک (آب پیوند) چگونه کار می کند؟
link juice sample
فرض کنید دو سایت A و B دارید، اگر سایر فاکتورهای رتبه بندی ثابت باشند و سایت A دارای یک پیوند باشد در حالیکه سایت B هیچ پیوندی ندارد ، سایت A به دلیل داشتن پیوندی که از سایت خارجی مرتبط با آن دریافت می کند ، در نتایج جستجو رتبه بالاتری خواهد داشت . اگر سایت B نیز یک لینک بدست آورد چه اتفاقی می افتد؟ این به مقدار هر پیوند بستگی دارد. به نمودار زیر نگاه کنید. سایت A پیوندها را از چهار سایت دریافت می کند در حالی که B پیوندها را از دو سایت دریافت می کند. همه سایت های لینک دهنده آب پیوند را از سایت های دیگر نیز دریافت می کنند. از آنجا که A پیوندها را از سایتهای بیشتری دریافت می کند ، آب پیوند بیشتری به A منتقل می شود و در نتیجه ، A در نتایج جستجو بالاتر از B است. توجه: این نتایج فرض می کنند سایت های پیوند دهنده به A و B از ارزش مشابهی برخوردار هستند.

عامل دیگری که باید در نظر گرفت این است که آب پیوند عبور داده شده در هر دو جهت اتفاق می افتد. بنابراین ، اکنون اجازه دهید بگوییم که سایت های پیوند دهنده به سایت A نیز به سایت های دیگر نیز پیوند دارند (نشان داده شده توسط فلشهای خاکستری در نمودار زیر است) ، در حالی که سایت های پیوند دهنده به سایت B منحصراً به B. پیوند دارند. در این حالت ، درصد آب پیوندی که B دریافت می کند بالاتر از درصد محل آب شرب پیوند A است. این باعث افزایش شانس سایت B در رتبه بندی بالاتر از سایت A می شود.

آب پیوند از این موارد منتقل میشود:

 1. صفحاتی که دارای محتوای مرتبط با سایت شما هستند.
 2. صفحه هایی که دارای PageRank بالا هستند.
 3. صفحه هایی که پیوندهای خروجی نسبتاً کمی دارند.
 4. صفحاتی که حاوی محتوای با کیفیت هستند.
 5. صفحه هایی که در SERP زیاد به نظر می رسند.
 6. صفحه هایی که دارای محتوای تولید شده توسط کاربر هستند.
 7. صفحاتی که نزد مخاطبان شبکه های اجتماعی محبوب هستند ، یعنی اغلب در رسانه های اجتماعی ذکر می شوند.

آب پیوند از این موارد منتقل نمیشود:

 1. صفحه هایی که پیوند به سایت شما را دنبال نکرده اند.
 2. صفحاتی با محتوای بی ربط.
 3. صفحاتی که پیوندهای زیادی دارند. به عنوان مثال ، پیوندهای تبلیغاتی یا پیوندهای سایت.
 4. صفحاتی که در جستجو فهرست نمی شوند.
 5. پیوندهای پولی
 6. پیوندهایی که در یک طرح تبادل لینک بدست آمده اند. (این جایی است که شما در ازای دریافت پیوند به سایت خود به سایت شخصی پیوند می دهید ، که اساساً تأثیر آن را لغو می کند.)
 7. پیوندهایی از سایت های غیرقابل استفاده بدون محتوا.

چگونه آب پیوند خود را به حداکثر برسانیم

از آنجایی که آب پیوند برای رتبه بندی صفحه بسیار مهم است ، بهینه سازی آب پیوند وب سایت شما بخشی جدایی ناپذیر از سئو است و این در دو قسمت وجود دارد:

 1. آب پیوند موجود خود را به حداکثر برسانید
 2. به دست آوردن آب پیوند بیشتر

پیوند داخلی

بسیاری از بازاریابان و دارندگان وب سایت از منبع لینکی که قبلاً توسط صفحات خودشان بدست آمده چشم پوشی می کنند. یک احتمال عالی وجود دارد که در سایت خود مخازنی از آب پیوند داشته باشید که برای توزیع ارزش در صفحات دیگر منتظر شما هستند.

برای بهینه سازی پیوند داخلی خود برای یک صفحه خاص ، لیستی از کلمات کلیدی مربوط به محتوای صفحه و سایر صفحات مرتبط با آن محتوا را گردآوری کنید. برای یافتن این محتوا می توانید از site: و intext: استفاده و جستجو كنید.

پیوندها را به صفحه هدف خود در صفحه های برتر در آن نتایج جستجو اضافه کنید (بدیهی است که از هر صفحه ای که در واقع مربوط نیستند چشم پوشی کنید). ممکن است وسوسه انگیز باشد ، اما هر بار از همان لنگر متن غنی از کلمات کلیدی استفاده نکنید. با این کار ممکن است به نظر گوگل اسپم به نظر برسد.

برای جلوگیری از رقیق شدن زیاد آب پیوند ، پیوندهای کمتر مرتبط را از آن صفحات با ارزش بالا در نظر بگیرید. Check My Links یک افزونه فوق العاده مفید برای یافتن پیوندهای یک صفحه در برای مرورگر گوگل کروم است.

چگونه آب پیوند بیشتری برای صفحات خود دریافت کنیم

لینک سازی از همان ابتدا بخشی حیاتی از بهینه سازی موتور جستجو بوده است. پیوندهای خارجی می تواند یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی برای موتورهای جستجو باشد. هر پیوند خارجی به دامنه شما بیانیه شخص ثالثی است که سایت شما برای کاربران موضوعی مرتبط و ارزشمند دارد. این بدان معنی است که موتورهای جستجو آب پیوند را از طریق پیوندهای خارجی متفاوت می بینند و هنگام رتبه بندی صفحات در نتایج جستجو ، آن را در نظر می گیرند - الگوریتم PageRank Google احتمالاً مشهورترین نمونه این امر است.

بنابراین چگونه می توانید بک لینک برای سایت خود ایجاد کنید؟ این ممکن است یک کار ترسناک به نظر برسد زیرا تا حد زیادی از کنترل شما خارج است. اما چند مرحله وجود دارد که می توانید کمی آسان تر کنید و منجر به ایجاد بک لینک شوید.

1. hreflang برای وب سایت های بین المللی

سایتهایی که مخاطبان کشورهای مختلف را هدف قرار می دهند ممکن است محتوای آنها را محلی سازی یا ترجمه کنند تا برای همه کاربران آنها مناسب باشد. برچسب hreflang با استفاده از یک سیگنال در موتورهای جستجو ، آنها را به نسخه های مختلف هر صفحه نشان می دهد و به آنها کمک می کند تا بسته به زبان یا مکان کاربر ، مناسب ترین نسخه را برگردانند.

برچسب های Hreflang همچنین امکان به اشتراک گذاری آب پیوند را بین صفحات و نسخه های محلی سازی معادل آن فراهم می کند و پایه خوبی برای رتبه بندی این صفحات در موتورهای جستجوی محلی آنها فراهم می کند.

همچنین می توانید برچسب های hreflang را به نقشه سایت XML خود اضافه کنید و یک فایل واحد برای هدایت موتورهای جستجو به همه صفحات و نسخه های ترجمه شده / بومی سازی مرتبط با آنها فراهم کنید.

2. احیای پیوند

احیای پیوند فرآیند یافتن و رفع پیوندهای قدیمی است که به صفحات شما اشاره می کنند. برای یافتن URL هایی که وضعیت 404 را برمی گردانند از یک خزنده مانند Site Crawl استفاده کنید یا گزارش صفحه اول فهرست کنسول جستجوی Google را بررسی کنید.

برای یافتن پیوندهای آن صفحه می توانید از ابزاری مانند Ahrefs استفاده کنید.

پس از پیدا کردن لینک های مرده صاحبان سایر سایت ها را از آدرس جدید لینک های خود مطلع کنید. (آنها نیز پیوند مرده ای در صفحه خود نمی خواهند).

این پیوندها را به صفحه اصلی یا صفحه غیر مرتبط دیگر هدایت نکنید. آنها می توانند باعث شوند که Google صفحه اصلی شما را به عنوان نرم افزار 404 ببیند و بر نرخ تبدیل سایت شما تأثیر بگذارد. با وجود این مفاهیم ، این یک مسئله شگفت آور شایع برای برخی از وب سایت ها است.

توجه داشته باشید که می توانید با احتیاط از احیای پیوند استفاده کرده و پیوند قدیمی رقیب ها را برای خود ادعا کنید.

3. محتوای Linkbait - روش آسمان خراش

یکی از موثرترین راه ها برای تولید آب لینک بیشتر برای سئو سایت شما ، ایجاد محتوایی است که ارزش پیوند دادن به آن را دارد. بله ، گفتن ساده تر از کار است ، اما نگران نباشید! لزوماً لازم نیست که از ابتدا شروع کنید.

به این کار تکنیک آسمان خراش گفته می شود.

این تاکتیک به سادگی یافتن محتوایی است که می دانید افراد به آن پیوند میدهند و بهتر کردن آن است:

 1. گسترش آن: به اصطلاح لیستول ها بسیار محبوب هستند و می توانند سهام زیادی بدست آورند. یک لیست بزرگتر و جامع تر ایجاد کنید - 10 مورد برتر را به 20 لیست برتر تبدیل کنید - و آن را برای مخاطبان خود قرار دهید. یا ، جزئیات و مثالهای اضافی را اضافه کنید.
 2. به روزرسانی آن: بسته به جایگاه خاص شما ، محتوای آن همیشه از رده خارج می شوند. به روزرسانی یک مطلب با جدیدترین اطلاعات ، آن را بسیار مفیدتر و قابل پیوند می کند.
 3. زیباسازی آن: کاربران عناصر بصری را ترجیح می دهند ، مخصوصاً وقتی صحبت از مباحث پر حجم داده باشد. اینفوگرافیک فوق العاده قابل اشتراک است. از محتوایی کمی سرگرم کننده یا سنگین وزن استفاده کنید و عناصر بصری با کیفیت اضافه کنید.
 4. هنگامی که مطالب را به صورت گسترده تهیه کردید ، آن را در رسانه های اجتماعی با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

4. ارتباطات

اکنون که محتوای linkbait خود را دریافت کردید ، زمان آن است که مسلماً دشوارترین قسمت آن که ایجاد پیوند است را انجام دهید. اطلاع رسانی. برای بهترین شرط بندی خود در مورد افرادی که مایلند با شما ارتباط برقرار کنند ، با تحقیق در مورد رقبا شروع کنید. برای یافتن سایتهایی که به رقبای شما اشاره می کنند از ابزاری مانند MOZ استفاده کنید. صفحات ارجاع دهنده مانند انجمن ها و فهرست ها را نادیده بگیرید.

اکنون لیستی از وب سایت ها دریافت کرده اید که:

 1. به صنعت شما علاقه مند هستند
 2. هم موضوع هستند
 3. قبلاً به محتوای مشابه شما پیوند داده اند.

برای بررسی صلاحیت دامنه های موجود در لیست خود ، به آن لیست ابزارهایی که قبلاً به آنها پرداختیم برگردید. سایت های دارای بیشترین اقتدار را پیدا کنید و آنها را هدف قرار دهید تا شانس خود را برای دریافت با ارزش ترین پیوندها افزایش دهید. ابزارهای دیگری که می توانید هنگام تهیه لیست ارتباطی خود استفاده کنید:

BlogDash: وبلاگ نویسان را در جای خود پیدا کنید  و مهمتر از همه اطلاعات تماس آنها و آنچه که اخیراً در مورد آنها نوشتند را بیابید.

AuthorCrawler: ساخته شده توسط تام آنتونی توسط Distilled ، AuthorCrawl پیوندهای یک صفحه را پیدا می کند و آنها را می کشد تا به دنبال نشانه گذاری نویسنده برای نمایش اطلاعات + Google خود باشند. این ابزارها از SEOmoz API برای پیوند دادن وبلاگ ها به صفحه و Domain Authority استفاده می کنند.

هنگام انجام اقدامات ارتباطی با بک لینک ، با تعیین ارزش محتوای خود شروع کنید. صفحه مورد نظر خود را از نظر وجود پیوندهای خراب که می توانید جایگزین کنید بررسی کنید. افزونه کروم Check My Links ابزاری عالی برای یافتن پیوندهای نامعتبر است که می توانند به URL شما هدایت شوند.

هنگام ارسال ایمیل های ارتباطی ، الگوی کلی ارائه دهید تا هنگام نوشتن به وبلاگ نویسان از آن استفاده کنید. این به ساده سازی روند کار شما کمک می کند. برخی از عناصر را هنگام نوشتن الگوی خود بخاطر بسپارید:

 1. با ارزش های خود جلو بروید. وبلاگ نویسان احتمالاً علاقه ای به خواندن مطلبی ندارند که قبلاً در مورد آن خوانده اند یا در مورد آن نوشته اند. درعوض ، شروع کنید و به آنها بگویید که چگونه مقاله شما خلا موجود در پست قبلی وبلاگ آنها را پر می کند.
 2. URL ها را مستقیماً در ایمیل کپی و جایگذاری نکنید. حتی اگر این کار را به صورت دستی انجام دهید ، به نظر می رسد شما از نرم افزاری استفاده کرده اید که اطلاعات را از صفحه گسترده اکسل بیرون آورده است. پیوند به پست وبلاگ یا پیوند کامل URL را امتحان کنید. نویسندگان احتمالاً پستی را که اخیراً نوشته اند به خاطر می آورند.
 3. از یک عنوان موضوعی منحصر به فرد استفاده کنید. اگر می خواهید با یک وبلاگ معتبر و محبوب تماس بگیرید ، احتمالاً با ده ها یا حتی صدها نفر برای جلب توجه آنها رقابت می کنید. اگر موضوع ایمیل شما مانند فرم نامه بخواند یا مانند اینکه در حال انجام فعالیتهای وبلاگ نویسی هستید ، احتمالاً بدون باز شدن حذف می شود. موضوعات ایمیل خود را به اندازه کافی مشخص کنید تا گیرندگان از موضوعی که درباره آن می نویسید آگاه شوند ، اما به اندازه کافی مبهم هستند که نمی دانند شما آنها را برای پیوند زدن مورد هدف قرار می دهید.
 4. اطلاعات تماس شخصی خود را وارد کنید. این کار به اعتبار شما افزوده و باعث می شود ایمیل شما کمتر اسپم به نظر برسد.
 5. بیش از هر چیز دیگر ، اطمینان حاصل کنید که ایمیل های ارتباطی شما حاوی برخی از احساسات شخصی هستند. مردم می توانند هنگام خواندن نامه های فرم بگویند و شما در معرض خطر قرار دادن طعم بد در دهان آنها هستید که می تواند تلاش های آینده را تحت تأثیر قرار دهد.
 6. ممکن است دریابید که فقط از درصد کمی از وبلاگ نویسان که با آنها تماس گرفته اید ، پاسخی دریافت می کنید. دلسرد نشوید به یاد داشته باشید: شما با این وبلاگ نویسان تماس گرفتید زیرا آنها مخاطبان زیادی و اقتدار بالایی داشتند. این بدان معنی است که وقتی صحبت از ارزش عبور شده توسط پیوندهای آنها می شود می تواند کمک زیادی کند.

اهمیت بالای ارزش لینک (Link Equity)

به یاد داشته باشید که ارزش ویژه پیوند (Link Equity) یا آب پیوند (link juice) مهم است زیرا این واقعاً روشی برای سنجش نحوه بحث و گفتگو درباره افراد در مورد محتوا ، وب سایت و نام تجاری شما است. بله ، آب لینک برای رتبه بندی Google شما بسیار مهم است. اما این همچنین یک روش عالی برای ایجاد آگاهی از نام تجاری ، ایجاد اعتبار شما و تثبیت خود به عنوان منبعی در جایگاه خود است.

امیدوارم این مقاله اطلاعات لازم و کافی درباره ارزش ویژه پیوند (Link Equity) یا آب پیوند (link juice) را در اختیار شما قرار داده باشد و شما بتوانید صفحاتی با ارزش بالا داشته باشید.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi