در حالی که ما منتظر ورژن جدید 3.7 جوملا هستیم زمزمه هایی برای انتشار ورژن اصلی بعدی جوملا که همان ورژن 4 خواهد بود به گوش میرسد که گفته می شود این ورژن گامی بزرگ و اساسی خواهد بود.

جوملا 4

هر ورژن جدید جوملا 3 امکانات و بهبودهای خوبی را به ارمغان می آورد ولی نگهداشتن امکانات قبلی فضای کافی برای برداشتن گامهای اساسی به جوملا نمی دهد. پس از گذشت 4 سال از عمر جوملا 3 اکنون زمان یک تغییر اساسی فرا رسیده است.

بیایید نگاهی به یکسری از امکاناتی بیاندازیم که توسعه دهندگان جوملا در حال کار بر روی آنها هستند:

امکان بازنویسی همه چیز (Override everything)

این خبر بسیار هیجان انگیزی است. به دلیل بهبودهای که در JLayout System رخ داده است این امکان فراهم شده است که هر کد HTML را بتوان بازنویسی کرد. در جوملا 3 ما می توانیم همه کامپوننت ها و ماژول ها را از نظر ظاهر بازنویسی کنیم ولی هنوز بخش هایی از کدها هستند که نمی توان آنها را بازنویسی کرد. جوملا 4 جدید قرار است این امکان را برای ما فراهم کند.

قالب جدید در بخش مدیریت جوملا و فرآیند کار بهبود یافته

تغییرات اساسی در قالب پنل مدیریت جوملا در راه است و قرار است ظاهری جدید (احتمالا برگرفته از قدرت Bootstrap 4) و داشبورد قابل تغییر زیبایی را مشاهده نماییم. سعی بر این است ادمینی کاربر پسند و فرآیند مدیریت راحت تری را مشاهده نماییم.

قالب های جوملا 4 از Bootstrap 4 پشتیبانی خواهند کرد

بالاخره قرار است جوملا با Bootstrap 2 خداحافظی کرده و از Bootstrap 4 در قالب های خود استفاده نماید. از این پس جوملا این فریمورک معرکه CSS را پشتیبانی خواهد کرد. حتی شایعاتی در مورد افزایش انعطاف جوملا در امکان استفاده از سایر فریمورک های CSS نیز به گوش میرسد، فریمورک هایی مانند Foundation.

استفاده از کدهای کمتر

جوملا 4 قرار است سبکتر شود. حذف کدهای تاریخ گذشته، افزایش پارامترها و استفاده بهتر از جوملا فریمورک در کامپوننتها باعث کاهش کد هایی می شود که باید با آنها سروکله بزنیم. البته این خبر بسیار خوبی برای توسعه دهندگان افزونه های جوملا خواهد بود که مجبور خواهند بود کدنویسی کمتری برای افزونه های خود انجام دهند.

امنیت بیشتر و باگ کمتر

توسعه دهندگان جوملا 4 قول داده اند که شاهد باگ کمتر و امنیت بهتری خواهیم بود. جوملا 4 به امکانات تکنیکی بالاتری برای کار کردن نیاز خواهد داشت. گفته شده اینها حداقل نیازهای جوملا 4 خواهد بود: PHP 5.5+, 5.5+MySQL PostgreSQL 9.2+ و حذف پشتیبانی از MS SQL .

طول عمر جوملا 3

انتشار جوملا 3.7 احتمالا آخرین نسخه مینور جوملا 3 خواهد بود هر چند که به پایان رسیدن عمر جوملا 3 با این ورژن کمی دور از ذهن خواهد بود. جوملا 3 حداقل تا 2 سال از زمان انتشار آخرین ورژن 3 خود پشتیبانی خواهد شد و در این مدت آپدیت های امنیتی به صورت منظم منتشر خواهد شد.

ارتقا از جوملا 3 به جوملا 4

تا جایی که ما تا این لحظه اطلاع پیدا کردیم امکان ارتقا از جوملا 3 به جوملا 4 با یک کلیک امکان پذیر خواهد بود. شاید زمانی که کار به قالب و افزونه ها برسد کمی مشکل پیدا کنیم. ساختار جدید کدها و فریمورک جدید CSS مطمئنا روی قالب و افزونه های فعلی اثر خواهد گذاشت و بیشتر آنها برای ادامه کار و سازگاری با ورژن جدید جوملا 4 به بروز شدن نیاز پیدا نمایند.

چه زمانی جوملا 4 منتشر می شود؟

برنامه ریزی شده است که جوملا 4 برای سال 2017 منتشر شود در حال حاضر سخت است که بتوان زمان مشخصی را اعلام کرد ولی با توجه به اعلامی که در سایت جوملا انجام شده است نسخه های آلفا و بتای جوملا 4 در اواخر می (May) 2017 منتشر خواهند شد.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi