قوانین ثبت دامنه net.ir.

واجدین شرایط ثبت دامنه net.ir.
ثبت این دامنه برای مؤسسات و یا شرکت‌هایی که پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و یا پروانه خدمات ارتباطی ثابت (.Servco) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارند ، امکانپذیر است.

نام دامنه قابل ثبت
نام دامنه قابل ثبت برای شرکتها به شرح زیر است:

 1. عین نام شرکت به همان نحو که در مجوزآمده است. عبارات کلی از قبیل «شرکت»، «گروه»، «مهندسین» و نظایر آن که بیانگر نوع شرکت است میتواند از نام دامنه درخواستی حذف شود مشروط بر اینکه باقیمانده نام از جمله نامهای دامنه محدود نباشد.
 2. مخفف دقیق نام شرکت که از حروف اول کلمات موجود در نام کامل به دست میآید. برای بدست آوردن مخفف دقیق، ابتدا نام کامل ثبتی به حروف لاتین نوشته شده یا به معادل انگلیسی آن ترجمه می‌شود و حروف اول هر کلمه در کنار هم گذاشته میشود. به عنوان مثال، مخفف دقیق برای نام «داده های نوین امن» پس از تبدیل آن به حروف لاتین “Dadehaye Novin Amn” فقط عبارت “dna” بوده و واژه هایی نظیر “dena” یا “dana” قابل ثبت به عنوان مخفف دقیق این شرکت نمیباشد.
 3. در صورتیکه نام کامل ثبتی متقاضی تنها از دو کلمه تشکیل شده باشد، به دلیل عدم امکان ثبت دامنه های دو حرفی، مخفف دقیق نام دامنه درخواستی عبارت است ازحروف اول هر یک از دو کلمه و خط تیره در وسط آنها یا یکی از کلمات موجود در نام کامل به همراه حرف اول کلمه دیگر. به عنوان مثال، مخفف دقیق نام «داده نوین»، یکی از عبارتهای “d-n”، “dade-n” ، “d-novin” یا نگارشهای متفاوت دیگری از آن مثل “d-noveen” خواهد بود.
 4. در صورت طولانی بودن نام شرکت یا حسب خواست متقاضی، نام دامنه درخواستی میتواند شامل بخشی از نام کامل به همراه مخفف دقیق بخش دیگر از نام شرکت باشد. همچنین این کلمات میتوانند با خط تیره از هم جدا شوند. عنوان مثال شرکت «داده نوین امن پارس» میتواند درخواست ثبت دامنه یا دامنه های “dadehnap.net.ir”،“dedeh-nap.net.ir” ، “dnapars.net.ir” یا “dna-pars.net.ir” را نماید.
 5. چنانچه حرف اول از واژه‌های موجود در یک نام ثبتی یکی از حروف زیر باشد، برای ایجاد مخفف دقیق به این طریق عمل نمایید: ف f, ph -- چ ch -- ش sh -- ق q, gh -- ژ j, zh -- خ x, kh
 6. دقت نمایید مؤسسات و یا شرکت‌هایی که پروانه ایجاد و بهره برداری از شبکه ارتباطات ثابت (FCP) و یا پروانه خدمات ارتباطی ثابت (.Servco) از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارند با ارائه مدارک خود قادر به ثبت یک دامنه مرتبهٔ سوم با پسوند .net.ir خواهد بود.
 7. اسامی دارندگان پروانه fcp در لینک http://bpms.cra.ir/Portal/View/Viewer.aspx?ObjectType=SearchForm&ObjectId=e0c03796-601c-4652-8603-69054c725f7a&DashboardId=7cc74e7f-b535-4c88-a319-ea9fe608c3cb و اسامی دارندگان پروانه servco در لینک http://bpms.cra.ir/Portal/View/Viewer.aspx?ObjectType=SearchForm&ObjectId=d83c1a67-e408-4556-a3e8-e4feff211be2&DashboardId=7cc74e7f-b535-4c88-a319-ea9fe608c3cb قابل مشاهده است.

  مدارک مورد نیاز و نحوه ثبت دامنه

مدارک مورد نیز برای تائید نهایی درخواست ثبت دامنه از سوی موسسه یا شرکت عبارت است از:

 1. کپی پروانه فعالیت در زمینه ارائه خدمات شبکه و اطلاع رسانی مانند مجوز FCP یا مجوز Servco
 2. درخواست کتبی در سربرگ موسسه یا شرکت که به مهر و امضای صاحب یا صاحبان امضا رسیده باشد.
 3. روزنامه رسمی حاوی آگهی تاسیس شرکت به استناد ماده 195 قانون تجارت http://dastour.ir/Print/?lid=14167 و http://dastour.ir/Print/?lid=16393 (مقررات راجع به ثبت شرکتها و نشر شرکتنامه ها) و قانون ثبت شرکتها کلیه شرکتها بایستی در سازمان اسناد و املاک کشور (اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری) به ثبت برسند؛
 4. کپی روزنامه مربوط به نشانی‌ آخرین اقامتگاه قانونی‌ همراه با کد پستی ده رقمی‌; به استناد آیین نامه اختصاص شناسه ملی به کلیه اشخاص حقوقی مصوب سال 1387 هیات وزیران ، کلیه دستگاه های اجرایی موظفند، پایگاه اطلاعات خود را به نحوی سامان دهند که هر شخص حقوقی با شناسه ملی و کدپستی نشانی آخرین دفتر مرکزی (اقامتگاه قانونی)، در سیستم اختصاصی مربوط شناخته شود.

ثبت دامنه

ثبت دامنه

ثبت انواع دامنه ملی، دامنه بین المللی، دامنه فارسی و پسوندهای جدید دامنه

طراحی سایت

طراحی سایت

می توانیم برای شما طراحی اختصاصی انجام دهیم با گارانتی و پشتیبانی حرفه ای

میزبانی وب

میزبانی وب

هاست لینوکس، هاست نامحدود، هاست وردپرس، جوملا و هاست سی پنل

نمادهای اعتماد به بهسازان هاست

بهسازان فناوران داده نگار به شماره ثبت 549875 (بهسازان هاست) جزو معدود وب سایتهای هاستینگ و طراحی وب سایت کشور می باشد که عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران، دارای نشان ملی ثبت از ستاد ساماندهی وب سایت ها و دارای نماد اعتماد الکترونکی از وزارت صنعت می باشد.

سازمان تنظیم مقررات رادیویی

نظام صنفی رایانه ای استان تهران

logo-samandehi